W dzisiejszych czasach internet daje nam ogromne możliwości. Możemy badać profil użytkowników, którzy korzystając z naszego serwisu, ale także możemy w każdym momencie śledzić ofertę cenową naszej konkurencji. Możliwe jest to nawet w sytuacji, kiedy chcemy śledzić dziesiątki tysięcy produktów oferowanych przez naszą konkurencję. Wielu przedsiębiorców twierdzi, że nie wykorzystanie tych danych jest narzuceniem dla swojego biznesu dużych ograniczeń.

Czy porównywarki cenowe rosną w siłę?

Z badań przeprowadzonych przez TNS wynika, iż głównymi czynnikami wpływającymi na decyzję konsumenta przy zakupie są koszty, wiarygodność danego sklepu, a także czas dostawy. W kolejnych krokach klient zwraca również uwagę na warunki zwrotu towaru i reklamacji, a także na dostępne sposoby płatności.

Widzimy więc, że głównym kryterium pod względem którego klienci decydują się na zakup jest cena. Właśnie dlatego wiele osób, zanim zdecyduje się na wybór odpowiedniego sklepu internetowego, to najpierw korzysta z różnych dostępnych w internecie porównywarek cenowych.

Takie rozwiązanie sprawia, że klienci nie muszą przeglądać tysiące stron internetowych czy też sklepów, aby znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Jest to dla nich bardzo dużo ułatwienie, które powoduje że coraz więcej internautów decyduje się na robienie zakupów przez internet.

Coraz więcej sklepów internetowych zaczęło korzystać z porównywarek cenowych i dodawać tam swoje produkty. Z jednej strony dla właścicieli e-sklepów jest to dodatkowe pozycjonowanie produktów, a także zwiększony zasięg w sieci, ale z drugiej strony jest to wyzwanie, ponieważ każdy klient może zobaczyć jakie ceny ma konkurencja. Dla klientów jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w dzisiejszym świecie ceny zmieniają się dynamicznie i dzięki porównywarce mogą oni podejmować najlepsze dla siebie decyzję o zakupie.

Czy sklepy internetowe muszą nadążyć za konsumentem?

Zawsze musimy wziąć pod uwagę to, że dostępne w internecie informacje są nie tylko skierowane do konsumentów, ale także do przedsiębiorców. Wystarczy, że właściciel sklepu internetowego wykorzysta odpowiednie dostępne na rynku narzędzia, aby zbierać oraz przetwarzać potrzebne informacje i w ten sposób może szybko dotrzymać kroku konsumentom, którzy szukają na bieżąco najniższych cen.

Czy warto analizować działania konkurencji?

Śledzenie konkurencji oraz ich działanie jest powszechnie stosowaną praktyką przez wielu przedsiębiorców sprzedających w internecie. W branży e-commerce znajomość oferty cenowej konkurencji jest bardzo ważna, ponieważ sklepów oferujących te same produkty jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt, a ich ceny zmieniają się bardzo dynamicznie.

Doświadczenie sprzedawcy powinien na bieżąco kontrolować oferty cenowe konkurencji i reagować na wszystkie zachodzące zmiany na rynku. Powinni również dopasowywać się do zachowań klientów, a także zwracać uwagę na trendy konsumenckie.

Dzięki odpowiednim narzędziem do monitoringu cen możemy uzyskać zaskakujące informacje, które pomogą nam zastosować odpowiednią politykę cenową. W ten sposób również możemy dowiedzieć się, dlaczego dany produkt bardzo słabo się sprzedaje i czy to jest spowodowane wysoką ceną albo też lepszymi warunkami sprzedażowymi u konkurencyjnych sklepów.

Sprawdź https://dealavo.com/pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *