Czym jest serwer dedykowany

Serwer dedykowany to nic innego, jak maszyna hostingowa, która w 100% (zarówno sprzętowo, jak i pod kątem łącza) przypisana jest do jednego klienta. Innymi słowy, wykupujemy dostęp do całego serwera, który zlokalizowany jest w jakiejś serwerowni. Oczywiście, opłata nie jest równa kwocie samego leasingu maszyny, a sporą część kosztów reprezentuje obsługa serwera (infrastruktura odprowadzania ciepła, filtrowanie powietrza, prąd, pracownicy, zabezpieczenia przed wilgocią)

Zastosowanie

Najczęściej serwer dedykowany wykupowany jest przez duże firmy. Hostowanie serwera pocztowego, tworzenie backupów, obsługa systemu do zarządzania plikami wewnętrznymi, to wszystko można robić bardzo bezpiecznie i bardzo wydajnie, korzystając z serwera dedykowanego.

Ceny i możliwości

W przypadku serwera dedykowanego, powiedzenie „tanio nie będzie dobrze, dobrze nie będzie tanio” sprawdza się w 100%. Najtańszy miesiąc dostępu do takiej usługi to koszt ok. 150 zł netto, jednak parametry (przede wszystkim przestrzeń dyskowa) będą bardzo niskie. Co prawda każda firma oferuje możliwość rozbudowy serwera (dzięki czemu, gdy przestają nam wystarczać posiadane zasoby, nie musimy kupować nowej usługi, wystarczy upgrade sprzętowy). Warto również dopłacić do lepszej jakości obsługi. Dzięki niej, w przypadku problemów sprzętowych, każdy kryzys będzie zażegnany szybciej, a jeżeli na szybko potrzebować będziemy na przykład większego dysku czy większej ilości ramu, to szybko zostanie on zainstalowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *