Otwierając własną działalność gospodarczą, która będzie działać przede wszystkim w internecie, musimy się zdecydować na wykupienie odpowiedniego serwera. Jego rodzaj powinien zależeć od tego, jak duża ilość danych będzie przetwarzana na co dzień przez naszą instytucję. Do wyboru mamy kilka rodzajów maszyn, jednak przedsiębiorcy najczęściej decydują się na skorzystanie z wirtualnego serwera VPS bądź serwera dedykowanego. Sprawdź, czym różnią się oba rodzaje urządzeń.

Serwer VPS – dla małych i średnich przedsiębiorstw

VPS (z ang. – virtual private server) to po prostu serwer prywatny, mający jednak charakter wirtualny. Serwer VPS jest zarządzany na prawach tzw. roota, toteż przypomina działaniem standardowe komputery stacjonarne i zwykłe, fizyczne serwery. Serwery VPS są stosunkowo niedrogie, jednak oferują ograniczoną moc obliczeniową. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla małych oraz średnich firm, które prowadzą sklepy i portale internetowe o bardziej lokalnym zasięgu.

Serwer dedykowany – dla wymagających

Przedsiębiorstwa, które mają do czynienia z wielotysięcznym, a nawet wielomilionowym ruchem na swojej witrynie, na ogół decydują się na wykupienie specjalnego serwera dedykowanego. W przeciwieństwie do serwera VPS, stanowi on osobne, fizyczne urządzenie, obsługiwane na ogół w centrali danej instytucji hostingowej. Jest zdecydowanie najbardziej zaawansowanym i jednocześnie najdroższym rozwiązaniem.

Który rodzaj serwera wybrać?

Wybór odpowiedniego typu maszyny powinien być uzależniony od indywidualnych wymagań danej firmy. Serwer VPS, w zależności od konfiguracji, zwykle wystarcza większości przedsiębiorców. Jeśli jednak uznamy, że dane przetwarzane są zbyt wolno, powinniśmy rozważyć wykupienie serwera dedykowanego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *